Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie Rafał Rostecki podpisał zarządzenie o utworzeniu czterech nowych rezerwatów przyrody na terenie Małopolski. Decyzja ta jest częścią ogólnopolskiej inicjatywy powołania 100 nowych rezerwatów przyrody z okazji 100-lecia Lasów Państwowych. Dzięki temu liczba rezerwatów w regionie wzrosła do 90.
– Pragnę serdecznie podziękować wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w proces ustanawiania nowych rezerwatów w województwie małopolskim. Szczególne słowa podziękowania kieruję do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i poszczególnych Nadleśnictw: Łosie i Gorlice, ponieważ dzięki bardzo dobrej współpracy możliwe było objęcie tak cennych przyrodniczo terenów rezerwatową formą ochrony – mówi regionalny dyrektor ochrony środowiska w Krakowie Rafał Rostecki.
Rezerwaty, które chronią unikalne wartości przyrodnicze
- Rezerwat Cisy w Wyskitnej – Położony w Beskidzie Niskim, w gminie Grybów, obejmuje obszar 5,22 ha. Jego celem jest ochrona jednej z największych w Polsce populacji cisa pospolitego. Na tym terenie znajduje się około 1250 dorosłych okazów tego drzewa, co czyni go unikalnym w skali kraju. Rezerwat powstał na gruncie leśnym wykupionym przez Lasy Państwowe w ramach działań ochronnych.
- Góra Chełm – Jaworzyna na Chełmie – Ten rezerwat o powierzchni 36,36 ha, zlokalizowany w gminie Ropa, chroni wyjątkowy zespół jaworzyny górskiej z rzadkimi gatunkami, takimi jak języcznik zwyczajny. Stanowiska te są objęte szczególną ochroną w ramach sieci Natura 2000, a teren wyróżnia się unikalną roślinnością skalną i rumowiskową.
- Kozie Żebro i Markowiec-Gródek – Dwa rezerwaty w gminie Uście Gorlickie, zajmujące odpowiednio 105,51 ha i 71,87 ha. Ich zadaniem jest ochrona bogatych ekosystemów leśnych, które są siedliskiem rzadkich i reliktowych gatunków roślin i zwierząt. Spotkać tu można m.in. chrząszcze wonnicę i zęboszyjkę, a także różne gatunki grzybów i mchów charakterystycznych dla tego obszaru.
Nowa perspektywa ochrony środowiska
Nowo utworzone rezerwaty wypełniają dotychczasowe luki w ochronie przyrody w południowo-wschodniej Małopolsce, szczególnie w Beskidzie Niskim. Te tereny, będące ostoją bioróżnorodności i piękna krajobrazowego, są teraz lepiej chronione przed degradacją. Decyzja ta z pewnością będzie miała długofalowy wpływ na zachowanie przyrodniczego dziedzictwa Małopolski dla przyszłych pokoleń.
– Małopolska ze względu na swoje położenie i warunki geograficzne jest bardzo bogata w tereny zielone. Mamy świadomość, że w dzisiejszym świecie, który szybko się urbanizuje, właśnie obszary leśne, obszary zielone wymagają szczególnej opieki. Cztery nowe rezerwaty przyrody obejmuję tereny w dużej mierze nienaruszone większą działalnością człowieka. To tereny piękne i ciekawe. Dziękuję za podjęcie działań, aby objąć je tą szczególną formą ochrony, gwarantując tym samym, że będą one dziedzictwem cieszącym kolejne pokolenia mieszkańców naszego województwa i turystów – komentuje wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.